Our store is located at the VRRA shelter where we sell a variety of items that are listed below. All of the profit from the sale of these items goes toward paying for shelter operating expenses. Currently these profits pay for about 50 percent of our expenses so that if you purchase items from us you help support the shelter operation in a significant way.

Please note that this is not an online store. This product information is mainly for the benefit of potential customers who may want to purchase items at our store location. We do not have set hours of operation so call in advance. The phone number is: 604 731-6026.

Rabbit Food

Timothy Hay. The large bag of high quality timothy hay in the photo on the left is what we sell for $5. The small bag is what is typically sold in a pet store for $11.99. Hay is the staple in a rabbits diet and adult rabbits should be fed timothy or orchard grass hay and not alfalfa hay.

Bunny Basics/T – The Original Timothy-Based Pellet. Made from timothy grass meal, Bunny Basics/T is specifically designed to meet the particular nutritional needs of adult rabbits. Adult nutritional needs are lower than those of animals in the growth stage of life. Rabbits are designed to eat and digest fiber found in plant material. Timothy grass hay provides the fiber necessary to maintain intestinal health, and makes Bunny Basics/T the veterinarian’s number one choice for your adult rabbit. Always change your rabbit’s food gradually to allow the digestive system time to adapt. Some rabbits are resistant to change, so time and patience are needed when switching feeds. Veterinarians Agree! When you are concerned about the health of your rabbit, choose Bunny Basics/T. Adult pet rabbits have different nutritional needs than baby bunnies. Feed them the original timothy hay-based pellet fresh from the farm! Available in 5 lb & 10 lb bags at $15 and $25 respectively including all taxes.

Cavy Cuisine is specifically designed to meet the nutritional needs of adult guinea pigs. The lower level of protein does not tax the kidneys, and the decreased caloric content helps prevent obesity. Cavy Cuisine’s high level of quality fiber maximizes digestive function, and the optimal calcium to phosphorus ratio also helps maintain the health of the urinary tract. Timothy grass hay, a natural forage, is Cavy Cuisine’s primary ingredient. Timothy hay provides the fiber necessary to maintain intestinal health, and makes Cavy Cuisine the veterinarian’s number one choice for the adult guinea pig. Available in 5 lb. bags – $15 including all taxes.

Organic Rabbit is specially formulated to mirror the nutrition a rabbit would find in its natural environment. Fortified with essential vitamins and chelated minerals, it contains a wholesome combination of organic ingredients, including high-fiber grass hay and essential nutrients to nourish your rabbit the way nature designed. 3 lb. bag – $15 including all taxes.

Brown’s Timothy Hay Tid Bits
These large formula pellets are made solely of sun-cured timothy hay. It can be a high fibre treat for any rabbit or guinea pig. 2 lb. bag – $7 including all taxes.

Other Food Items Not Shown Above

Oxbow’s Bunny Basic 15/23 – an alfalfa-based pellet for baby rabbits. 5 lb. bag – $15.

Oxbow’s Organic Barley Biscuits (2.65 oz. – $7) and Veggie Treats ( 2 oz. – $6 ).

American Pet Diner Smaks Treats. 2 oz. – $5

Oxbow’s Hay Cakes – These provide a compact, nutritious hay source while preserving the flavor and aroma of 100% fresh timothy hay. 1 lb. bag – $5 including all taxes.

Rabbit Toys and Chews

Maze Haven: Heavy duty labyrinth style cardboard hideout: 34.5″x34.5″x10″ Price: $35

Bun Run : Triangle-shaped: 36″x12″x12″ double cardboard layer on bottom. Price: $10

Willow Tent Tunnel: 18.5″ long, 12″ wide, 12″ high. Unpeeled edible willow. Price: $20

Willow Tunnel: 14″ long, 8″ dia. Made of edible unpeeled willow. Price: $20

Willow Playhouse Basket: 14″ long, 12″ high, 8.5″ wide. Edi ble unpeeled willow. Price: $20

Timothy Hay Bungalow: Made entirely of timothy hay and is edible and fun to hide in. Price: $25

Natural Seagrass Mats: Soft and thin. Good for cage mats. Price: Large, 12″x19″ – $4; Small. 11″x12″ – $3

Unpeeled Willow Balls: Tightly woven unpeeled willow for chewing and tossing. Three sizes; Large (6″ dia.)-Price $8, Medium (4.5″ dia.)-Price $4, Small (3.5″ dia.)-Price $3

Peeled Willow Balls: Willow bark has been removed. Two sizes; Medium (4.5″ dia,)-Price $4, Small (3.5″ dia.)-Price $3

Rattle Roller: Made of unfinished hardwood to roll and toss. Size is 3″ long and 2.4″ dia. Price $8

Apple Sticks: Bunnies love to chew these. A 2 oz. bundle of dried apple sticks is $4

Unpeeled Willow Bowl: Ideal for holding bunny treats or toys or for chewing. Size is 7.5″ top dia. and 2″ deep. Price: $4

Willow Chew Ring: Unpeeled willow with outside 5″ dia. and 1″ thick. Price: $4

Grass Bunny Ball: Timothy hay hidden inside a grass and willow ball. Approx. 4″ dia. Price: $8

Willow Hay Rack: Peeled willow hay rack can be attached to the side of a cage. The bunny can eat hay and the hay rack. Price: $8

House Rabbit Handbook: A comprehensive coverage of understanding, appreciation and care of rabbits in a home environment. By Marinell Harriman 4th ed.: 96 pages. Price: $14

Rabbits: Gentle Hearts – Valiant Spirits: Inspirational stories of rescue, triumph and joy. By Marie Mead and Nancy LaRouche. 151 pages. Price: $18

Stories Rabbits Tell: A Natural and Cultural History of a Misunderstood Creature. Lantern Books, 320 pages Price: $30

When a Man Loves a Rabbit: Learning and Living with Bunnies: This humorous and informative narrative details the author’s experiences living with house rabbits. By Bruce Atchison. 144 pages. Price: $18

Rabbit Health in the 21st Century: Comprehensive discussion of symptoms and safe treatment options, choosing a vet, use of drugs and much more. Price: $25

VRRA T-shirts: These are heavy-duty Fruit of the Loom t-shits featuring design by artist Tricia Aviss on the front and our logo on the back. Colours white, grey, navy and yellow. Sizes small, medium, large and extra large. Price: $15

Used Carriers: Clean and generally as good as new. Prices vary by size and condition.

Used Cages: Cages of various styles, sizes, and condition. Prices vary.